Autobom Belfast: politie onthult hoe ramp op het nippertje werd voorkomen

Ochtendkoffie in de hand, wandelde Niamh O’Sullivan zoals elke dag langs het politiebureau in Noord-Belfast naar haar werk. Het was een gewone dinsdag, niets bijzonders. Tot ze plots een oorverdovende knal hoorde die haar koffie uit haar handen deed vallen.

Also Read
Tata Steel riskeert boete omdat inspecteurs plots werden tegengewerkt bij controles
Tata Steel riskeert boete omdat inspecteurs plots werden tegengewerkt bij controles

“Ik dacht eerst aan vuurwerk of een gaslek,” vertelt ze nog steeds bevend. “Maar toen zag ik de rook en de schade. Mijn hart stopte gewoon even.”

Wat Niamh had gehoord, was de explosie van een autobom vlak bij het politiebureau in Noord-Belfast. Een aanslag die volgens experts een wonder mag heten dat er geen gewonden zijn gevallen.

Also Read
Waarom niemand Taghi wil verdedigen: advocaten weigeren massaal deze rechtszaak
Waarom niemand Taghi wil verdedigen: advocaten weigeren massaal deze rechtszaak

Chaos in de vroege ochtenduren

De explosie vond plaats rond 7:30 ‘s ochtends, op het moment dat de straten vol liepen met mensen op weg naar hun werk. De auto was geparkeerd in een zijstraat van de Antrim Road, op slechts enkele meters van het politiebureau.

De kracht van de explosie was enorm. Ruiten van omliggende gebouwen werden verbrijzeld, auto’s in de buurt raakten zwaar beschadigd, en een deel van de gevel van het politiebureau vertoont scheuren. Toch bleef het gebouw overeind staan.

Also Read
Waarom je 15-jarige straks geen FIFA meer mag kopen vanwege deze nieuwe lootbox regel
Waarom je 15-jarige straks geen FIFA meer mag kopen vanwege deze nieuwe lootbox regel

De timing had niet slechter gekund. Dit was precies het moment waarop mensen naar hun werk gingen en kinderen naar school. Het is werkelijk een wonder dat niemand gewond raakte.
— Detective Inspector Sarah McKenna, PSNI

Also Read
Hardloopster Waalre mishandeld tijdens training: politie start groot onderzoek naar daders
Hardloopster Waalre mishandeld tijdens training: politie start groot onderzoek naar daders

Binnen enkele minuten stroomden hulpdiensten toe. De politie zette een ruime perimeter af, terwijl ambulances en brandweer ter plaatse kwamen. Bewoners van nabijgelegen huizen werden geëvacueerd uit voorzorg.

De schade aan het politiebureau zelf bleef beperkt tot gebroken ramen en kleine structurele beschadigingen. Het gebouw kon na een grondige inspectie later op de dag weer in gebruik genomen worden.

Also Read
NVWA vindt asbest in speelzand: welke speeltuinen zijn nu nog veilig voor kinderen?
NVWA vindt asbest in speelzand: welke speeltuinen zijn nu nog veilig voor kinderen?

Wat we tot nu toe weten

De politie heeft een grootschalig onderzoek opgestart en roept getuigen op zich te melden. Hier zijn de belangrijkste feiten op een rijtje:

  • De auto was een donkerblauwe Ford Focus, gestolen enkele dagen eerder in Oost-Belfast
  • Explosie vond plaats om 7:32 ‘s ochtends
  • Geen gewonden, wel aanzienlijke materiële schade
  • Gebied werd onmiddellijk afgezet en bewoners geëvacueerd
  • Bommenruimingsdienst deed uitgebreid onderzoek naar mogelijke tweede explosieven

De politie vermoedt dat de aanslag gericht was tegen het politiebureau zelf, maar kan nog niet bevestigen wie erachter zit.

Tijd Gebeurtenis
7:32 Explosie van autobom
7:35 Eerste hulpdiensten ter plaatse
7:45 Evacuatie omliggende gebouwen
8:30 Bommenruimingsdienst arriveert
12:00 Gebied deels heropend
16:00 Politiebureau weer operationeel

We behandelen dit als een terroristische aanslag op de Noord-Ierse politiedienst. Iedereen die informatie heeft over deze laffe daad, roepen we dringend op contact met ons op te nemen.
— Chief Constable Simon Byrne

Impact op de gemeenschap

Voor de bewoners van Noord-Belfast brengt deze aanslag pijnlijke herinneringen naar boven. Velen hadden gehoopt dat de tijd van autobommen definitief voorbij was.

Mary Henderson woont al 40 jaar in de buurt en was thuis toen de explosie plaatsvond. “Het huis schudde op zijn grondvesten. Mijn eerste gedachte was: niet weer. We dachten dat we dit achter ons hadden gelaten.”

Scholen in de omgeving werden tijdelijk gesloten en ouders werden gevraagd hun kinderen op te halen. De nabijgelegen basisschool St. Patrick’s bleef de hele dag dicht, wat voor veel werkende ouders problemen opleverde.

Ook het openbaar vervoer ondervond hinder. Verschillende buslijnen werden omgeleid en het treinverkeer tussen Belfast en Antrim lag enkele uren stil.

Dit soort aanslagen raakt de hele gemeenschap. Het gaat niet alleen om de directe schade, maar ook om het gevoel van veiligheid dat wordt weggenomen.
— Gemeenteraadslid Patrick Murphy

Politiek en veiligheidsgevolgen

De aanslag komt op een gevoelig moment voor Noord-Ierland. De spanningen rond de Brexit en de Noord-Ierse grensregeling hebben de laatste jaren voor onrust gezorgd in bepaalde kringen.

Eerste Minister Michelle O’Neill veroordeelde de aanslag in de sterkste bewoordingen en riep alle politieke partijen op samen te werken bij de bestrijding van terrorisme.

De veiligheidsdiensten verhogen tijdelijk het dreigingsniveau voor politieagenten in Noord-Belfast. Agenten krijgen het advies extra alert te zijn en waar mogelijk niet alleen te patrouilleren.

Ook wordt overwogen om de beveiliging rond politiebureaus in Belfast en omgeving te verscherpen. Dit zou kunnen betekenen dat toegangscontroles worden aangescherpt en dat er meer bewaking komt.

We laten ons niet intimideren door terroristen. Onze democratie en rechtsstaat zijn sterker dan hun geweld. We zullen de daders opsporen en voor de rechter brengen.
— Justitieminister Naomi Long

Onderzoek loopt op volle toeren

De politie werkt samen met de Britse veiligheidsdienst MI5 aan het onderzoek. Forensisch experts onderzoeken de resten van de auto en de springstoffen om aanwijzingen te vinden over de daders.

Camerabeelden van omliggende gebouwen worden uitgeplozen om te zien of de daders in beeld zijn gebracht. Ook roept de politie buurtbewoners op om dashcam-beelden te delen van de ochtend van de aanslag.

Er is nog niemand opgepakt in verband met de aanslag, maar de politie zegt “verschillende lijnen van onderzoek” te volgen.

FAQs

Is er iemand gewond geraakt bij de explosie?
Nee, wonderbaarlijk genoeg zijn er geen gewonden gevallen, ondanks de kracht van de explosie en het drukke tijdstip.

Wie wordt verdacht van de aanslag?
De politie heeft nog geen verdachten aangehouden. Het onderzoek loopt nog en verschillende scenario’s worden onderzocht.

Is het veilig in de buurt van het politiebureau?
Ja, het gebied is weer vrijgegeven na uitgebreid onderzoek door de bommenruimingsdienst. Er zijn geen aanwijzingen voor verdere explosieven.

Kunnen bewoners terug naar hun huizen?
Alle geëvacueerde bewoners konden in de loop van de dag terugkeren naar hun woningen. Enkele huizen hebben schade aan ramen en deuren.

Hoe reageert de politiek op deze aanslag?
Alle politieke partijen hebben de aanslag scherp veroordeeld en roepen op tot samenwerking bij het bestrijden van terrorisme.

Worden er extra veiligheidsmaatregelen genomen?
Ja, de beveiliging rond politiebureaus wordt tijdelijk verscherpt en agenten krijgen het advise extra alert te zijn.

Leave a Comment